Centrum Naukowo-Badawcze w opolskim USK otwarte

Zadaniem centrum jest kompleksowe wsparcie naukowców w planowaniu i prowadzeniu badań klinicznych oraz publikacji wyników. To także ośrodek szkoleniowy dla studentów Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu UO oraz miejsce, w którym z badań korzystają mieszkańcy województwa.
Niewielu wierzyło w kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim i połączenie go ze szpitalem. Dziś widzimy owoce tej ciężkiej pracy i współpracy na zasadzie rząd-samorząd. Ta współpraca będzie bowiem owocować jeszcze przez kolejne lata, bo nadal są środki, po które trzeba sięgnąć na dalszy rozwój.
Centrum ma za zadanie prowadzenie badań naukowych w ramach Uniwersytetu i szpitala. Mamy dwie sztandarowe pracownie, czyli pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Przy czym są to urządzenia najnowszej generacji, które mogą być wykorzystywane szerzej do tworzenia diagnostyki obrazowej w połączeniu z wynikami badań ultrasonograficznych.
Jest to otwarcie nowych perspektyw. Doszliśmy do poziomu światowego, zatem współpraca z naukowcami z innych zagranicznych jednostek będzie teraz możliwa. To jest zupełnie inny wymiar pracy na tak dobrym sprzęcie.
Galeria zdjęć:
W ramach centrum działają dwa ośrodki: Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i kręgosłupa. Obydwie inwestycje – łącznie za niemal 40 mln zł – zostały sfinansowane dzięki wsparciu z budżetu państwa w ramach grantu z Agencji Badań Medycznych, puli unijnej UMWO oraz dofinansowania Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Źródło: Radio Doxa/ Katarzyna Żurawska-Leśków
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji