Ćwierć wieku temu rozpoczęła się obrona opolskiego
Kilka osób zmobilizowało do walki całe województwo. Dziś (10.01) mija 25 lat od powołania Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny. Z tej okazji kwiaty pod pomnikiem „Brońmy swego opolskiego” złożyli przedstawiciele władz regionu a także ci, którzy to pospolite ruszenie rozpoczęli.
Symbolem walki był rysunek przedstawiający armatę utworzoną z wieży piastowskiej (autorstwa Andrzeja Czyczyły), jaki pojawił się w ówczesnej NTO, który był na potęgę kopiowany i ostentacyjnie eksponowany nie tylko na transparentach, ale także np. przez opolskich parlamentarzystów podczas wystąpień „na Wiejskiej” w Warszawie. Z czasem na jego bazie powstał pomnik, który po dziś dzień znajduje się na Placu Wolności w Opolu.
Ostatecznie nowy podział administracyjny kraju, który wszedł w życie w 1999 roku, dzielił Polskę na 16 regionów, w tym województwo opolskie. Niestety po 25 latach o jedność nie jest już tak łatwo jak wtedy i choć dziś (10.01) kwiaty pod pomnikiem złożyli wojewoda opolski,wicemarszałek województwa i wiceprezydent Opola, to samo spotkanie przygotował i zorganizował neutralny w tym względzie Instytut Śląski. Jego nakładem ukazała się też Biała Księga Obrony Województwa Opolskiego, która choć w części dokumentuje tamte chwile i działania.
Źródło: Radio Doxa/ Sebastian Pec
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji