Pobiegli i oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
Kapryśna pogoda nie zniechęciła uczestników Biegu Tropem Wilczym w Grodkowie. W wydarzeniu udział wzięło ponad 300 osób.
Długość trasy biegowej w tym roku wyniosła 5 km. Był też dystans specjalny – 1963 metrów, który upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego o pseudonimie „Lalek”.
Jednym z biegaczy był w tym roku Tomasz Witowski, wicewojewoda opolski.
Jaka jest geneza biegu?
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce obchodzony jest od 2011 roku. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
źródło: własne/tropemwilczym.org
autor: SK
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji