Powiększyła się rodzina pancerników w opolskim zoo

Bolita południowy pojawił się na świecie na początku maja. Jest dziewiątym przedstawicielem tego gatunku narodzonym w opolskim ogrodzie.
To oczywiście kolejny gatunek bliski zagrożenia wyginięciem, dlatego tak cieszą narodziny malca. W naturalnym środowisku dorosła samica wybiera na miejsce porodu norę wykopaną wcześniej przez inne zwierzę, w ogrodzie zoologicznym jest to natomiast skrzynia porodowa, w której matka opiekuje się młodym. Noworodek pancernika jest całkowicie uzależniony od matki.
Po 8-10 tygodniach życia bolita przestaje pić mleko matki i zaczyna pobierać pokarm stały, który stanowią głównie owady. By je znaleźć, w naturalnym środowisku pancernik rozkopuje mrowiska i kopce termitów, rozrywa też korę z próchniejących pni. W zoo musimy mu je dostarczać w postaci świerszczy i larw mączników. Dietę uzupełniają wszelkiego rodzaju owoce.
Dorosłe osobniki mierzą około 30 centymetrów, ważą około 1,5 kilograma, a ich ciało chroni gruby pancerz z kostnych płytek, który w razie niebezpieczeństwa pozwala zwierzęciu zwinąć się w kulkę. Pancerniki prowadzą nocny tryb życia, a większość dnia spędzają śpiąc zwinięte w kłębek. Na wolności bolita południowy występuje w Ameryce Południowej – od Boliwii, przez Brazylię po Argentynę. Żyją nawet 36 lat!
W opolskim zoo małego pancernika można obserwować w pomieszczeniu marmozet białoczelnych.
źródło: opolskie zoo/IT
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji