Sezon ogórkowy w pełni. Dlaczego warto jeść te warzywa?
Zielone, smaczne i niskokaloryczne ogórki gruntowe pojawiają się już w przydomowych ogródkach. Niejedna gospodyni może zatem przygotować mizerię czy ukisić swoje zbiory. Te warzywa mają wiele właściwości prozdrowotnych. Jakich?
Ogórek pochodzi z Indii, gdzie był uprawiany już blisko 3 tysiące lat temu. Z czasem został pokochany na całym świecie. Podobno starożytni Egipcjanie karmili ogórkami zmarłych, a Grecy uważali, że pozytywnie wpływają na inteligencję. Uprawę tego warzywa na szeroką skalę zawdzięczamy natomiast Rzymianom. Ponoć to Włoszki odkryły upiększające właściwości ogórków i już dawno temu nakładały na twarze zrobione z nich maseczki.
Te smaczne rośliny pochodzą z rodziny dyniowatych. Łącznie jest ponad 50 różnych gatunków ogórka. W samym warzywie jest aż 96% wody, dlatego doskonale nawadniają organizm i gaszą pragnienie. Mają też działanie moczopędne – oczyszczają ciało z toksyn i wspierają metabolizm. Pomagają w odkwaszaniu organizmu.
Ogórek polecany jest cukrzykom, osobom z nadciśnieniem a także odchudzającym się. Zawiera błonnik, potas, magnez. Ma bardzo niski indeks glikemiczny, który wynosi 15. Ogórki pobudzają perystaltykę jelit. Jedząc je wprost nie trzeba liczyć kalorii. 100 g ogórka ze skórką ma tylko 15 kcal. Obecna w ogórkach kukurbitacyna ma działanie antynowotworowe – hamuje wzrost komórek rakowych odpowiedzialnych za rozwój raka prostaty czy piersi.
Co do atutów upiększających to substancje zawarte w ogórkach pomagają normalizować pracę gruczołów łojowych, zmniejszają widoczność porów, redukują wydzielanie sebum i koją podrażnienia. Włosom potrafią przywrócić zdrowy połysk.
Uprawa
Ogórek może być uprawiany nawet na niewielkiej powierzchni. Nasiona powinno się wysiewać do gruntu, kiedy temperatura gleby przekroczy 10º C, zazwyczaj dzieje się tak w połowie maja (nie licząc tego tegorocznego). Pierwsze rarytasy pojawiają się zazwyczaj po około 2 miesiącach i trzeba je zbierać co 2 dni. Ogórek korniszony powinien mieć od 3 do 5 cm długości a konserwowy od 6 do 10 cm.
Przepisów na ich przygotowanie jest tyle ile gospodyń. Zbierane w ogródkach ogórki gruntowe nie tylko idealnie nadają się na kanapkę czy do mizerii, ale przede wszystkim do kiszenia. W tej wersji mają jeszcze mniej kalorii są bogate w witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo i wapń. Kiszone ogórki są naturalnym probiotykiem, wzmacniają odporność, oczyszczają organizm, zapobiegają zaparciom oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Spożywanie tego smakołyku powinny jednak ograniczyć osoby z nadciśnieniem tętniczym, ze względu na zawartość sodu.
Jak kisić ogórki?
Zebrane warzywa trzeba dobrze umyć i umieścić w szklanych słoikach z łodygami i nasionami kopru, czosnkiem, chrzanem i liściem winogron. Ogórki zalewa się gorącą solanką przygotowaną z wody i soli. Następnie zakręcamy słoiki i czekamy. Wystarczy kilka dni, około pięciu, aby uzyskać ogórki małosolne. Długie kiszenie 30-40 dni pozwala na uzyskanie ogórków kiszonych. Potem można się już tylko zajadać!
autor: IT
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji