poniedziałek, 6 maja 2024

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdobywcą Pucharu Polski!

źródło: plusliga.pl

Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla udźwignęli presję oczekiwań. W finałowym meczu turnieju Pucharu Polski pewnie pokonali Jastrzębski Węgiel 3:0.

Drogę do trofeum podopieczni Nkoli Grbicia rozpoczęli w sobotę półfinałowym pojedynkiem z Aluron CMC Wartą Zawiercie. „Jurajscy Rycerze” sprawili obrońcom tytułu spore problemy. Dopiero w tie breaku udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W drugim spotkaniu Jastrzębski Węgiel w trzech setach pokonał Trefla Gdańsk i stało się jasne, że w walce o trofeum zmierzą się drużyny z południa kraju.

W pierwszym secie do stanu 12:12 obserwowaliśmy wyrównane spotkanie oraz sporą ilość błędów po obu stronach siatki. Sytuację zmieniły dopiero zagrywki Łukasza Kaczmarka i Kamila Semeniuka, które dały zespołowi pięciopunktową zaliczkę i ustabilizowały grę. Co prawda jastrzębianie zdołali odrobić część strat, jednak końcówka seta to kolejny zryw ZAKSY, który pozwolił jej zamknąć losy premierowej partii.

Druga odsłona jak się później okazało była decydująca o losach meczu. Początek, dzięki dobrej grze blokiem, należał do Jastrzębskiego Węgla. Kędzierzynianie odrobili straty dzięki punktom Kochanowskiego. Zmiany nikłego prowadzenia nie dały korzyści żadnej z drużyn. Do końca obserwowaliśmy grę na przewagi zakończoną blokiem Semeniuka na Al Hachdadim.

Prowadzenie 2:0 dało dużo pewności siebie ekipie z Opolszczyzny. Sprawnie kończyli oni swoje ataki i w połowie partii mieli już pięć punktów przewagi. Podopieczni Andrei Gardiniego próbowali jeszcze zniwelować stratę kąśliwymi zagrywkami, ale kędzierzynianie szybko opanowali sytuację. Pewnie punktowali coraz bardziej zrezygnowanych jastrzębian. Ich dominację przypieczętował asem serwisowym Śliwka i stało się jasne że 8. w historii Puchar Polski pojedzie do Kędzierzyna-Koźla.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:20, 27:25, 25:15)

ZAKSA: Kaczmarek, Kochanowski, Toniutti, Śliwka, Semeniuk, Smith, Zatorski (libero) oraz Kluth

Jastrzębski: Louati, Wiśniewski, Kampa, Al Hachdadi, Gladyr, Szymura, Popiwczak (libero) oraz Bucki, Tervaportti, Kosok

MVP: Kamil Semeniuk (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)