Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Arkadiusz Wiśniewski objął patronatem Marsz Równości

 źródło: FB/Arkadiusz Wiśniewski

O swojej decyzji włodarz miasta poinformował w mediach społecznościowych. Podkreślił, że tym gestem chce wyrazić przede wszystkim solidarność wobec słabszych.

III Marsz Równości w Opolu odbędzie się 25 września. To właśnie wtedy na ulicach pojawią się osoby wspierające środowisko LGBT+ z tęczowymi flagami i transparentami. Pierwszy raz ten przemarsz swoim patronatem honorowym objął Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Do tej pory tego nie robiłem, skąd zatem ta zmiana? Powodów jest co najmniej kilka, ale najważniejszy to ten, że z coraz większym oburzeniem obserwuję, jak instrumentalnie wykorzystuje się Mniejszości do doraźnej walki politycznej. Jak krzywdzi się ludzi tylko po to, by zyskać poklask i wzbudzić negatywne emocje.

Najbardziej przerażające jest to, że robią to ludzie władzy. Ci, którzy powinni służyć obywatelom, tymczasem zdobyte zaufanie społeczne wykorzystują by część z nich niszczyć i szkalować.
Ta narastająca od paru lat atmosfera Zła, zmobilizowała mnie do tego, aby powiedzieć KONIEC i zaapelować do Was, aby wyrazić czytelny sprzeciw wobec nietolerancji i dyskryminacji. Owszem, każda tolerancja ma swoje granice. Nie ma jednak żadnego uzasadnienia do krzywdzenia ludzi tylko dlatego, że są w Mniejszości. Historia pokazuje do czego to prowadzi. Nie powtarzajmy tych samych błędów.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola

Pod oświadczeniem prezydenta pojawiło się mnóstwo pochlebnych komentarzy.

Gratulacje za odwagę i chęci wspierania mniejszości.
Takie patronaty zachęcają nie jednego z nas aby „wyjść z szafy” i naciskać rząd o przyznanie nam równych praw!
Mam nadzieje, ze po za patronatem miasto Opole znajdzie sposoby jak jeszcze bardziej trafnie pomagać Opolskiej społeczności LGBT+. Czekam na takie ruchy z Pana strony Arkadiusza Wiśniewskiego.
pisze Natan
Nikt nie powinien wytykać innym jak żyje to jest jego życie i chce je przeżyć tak jak sam tego chce, nie można dyskryminować innych za to że są inni tak chce żyć więc co nam do tego. Brawo
pisze Ewa

Nie zabrakło też głosów krytyki wobec działań prezydenta. Internauci wytknęli Arkadiuszowi Wiśniewskiemu chociażby to, że nie wspiera osób krytykujących pandemię i szczepienia.

A czy walczy pan o równość wobec tzw segregacji sanitarnej? I innych obostrzeń przez które nie jesteśmy równi?
pisze Danuta
Jeszcze jakby się pan opowiedział przeciw dyskryminacji i nietolerancji wobec NIEzaszczepionych byłoby całkiem pozytywnie z pana strony, może z resztą trzeba od tego było zacząć...
pisze Jasko

Tęczowe Opole, organizator marszu, już podziękowało prezydentowi za podjętą decyzję w mediach społecznościowych.

Facebook