Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Bonus dla seniorów. W tym roku o dwie emerytury więcej

 źródło: KPRM

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą dla Polaków 14. emeryturę. Szacuje się, że dodatkowy zastrzyk gotówki otrzyma ponad 9 mln seniorów.

„Trzynastka” będzie wypłacana już w kwietniu dla wszystkich pobierających emerytury, bez względu na dochód. 14. emerytura natomiast trafi do portfeli seniorów pod koniec roku – w listopadzie i w grudniu. W przypadku tego świadczenie wprowadzono kryterium dochodowe. Maksymalną kwotę, 1250,88 zł brutto, otrzymają Ci, których emerytury nie przekraczają 2900 zł brutto. Powyżej tego progu dochodowego dodatek będzie pomniejszany zgodnie z zasadami mechanizmu „złotówka za złotówkę”. Co ważne – to świadczenie jednorazowe, natomiast 13. emerytura wypłacana jest co roku.

W tym roku seniorzy mają powód do radości, bo oprócz dodatkowej 13. emerytury, będą mogli liczyć po raz pierwszy na wypłatę tzw. 14-tki, czyli 14. emerytury, którą planuje rząd wypłacić jesienią. W ten sposób senior, który nie przekracza progu dochodowego 2900 złotych brutto, będzie mógł uzyskać łącznie ok. 2500 zł dodatkowych środków.
Teresa Barańska, wicewojewoda opolska
emerytura_14_plus_grafika
źródło: KPRM

Na wypłatę dodatkowej, 14. emerytury rząd przeznaczył 11,4 mld złotych. Nie trafi ona tylko do tych seniorów, którzy otrzymują co miesiąc powyżej 4150 zł brutto. To ok. 500 tys. osób.

autor: IT

Facebook