Plac Sebastiana 7
środa, 10 sierpnia 2022

Caritas Polska przekazała ponad 250 mln zł na pomoc Ukraińcom

 fot. facebook.com/Caritas Polska

Od początku wojny zza wschodnią granicę katolicka organizacja wysłała przeszło 400 tirów z pomocą rzeczową. Ponadto w kraju przy diecezjach działają 32 centra pomocy migrantom i uchodźcom, które m.in. pomagają Ukraińcom zaadaptować się na miejscu.

Jeden z takich ośrodków prężnie działa w Warszawie. To, co mamy w stolicy, jest szeregiem miejsc w naszym centrum, które mają pomóc uchodźcom chcącym tutaj zostać, bo takich też jest bardzo dużo. Oferujemy wsparcie psychologiczne, finansowe, w znalezieniu mieszkania, w dopłacie do mieszkania, w znalezieniu pracy.
ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

Pomoc dla Ukrainy była dotychczas doraźna, jednak Caritas chce wdrożyć rozwiązania systemowe. Jednym z nich jest działający od 5 lat na Bliskim Wschodzie program „Rodzina Rodzinie”. Na Ukrainie rozpocznie się on od edycji pilotażowej, w której parafianie polskich diecezji będą wspierać finansowo rodziny zza wschodniej granicy. Jednocześnie Caritas Polska nadal pomaga rodakom w kraju. Obecnie polskim dzieciom, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami dedykowanych jest ponad 30 programów.

Rozmowa z ks. Marcinem Iżyckim jest do odsłuchania w audycji Poranny Gość Radia Doxa. 

Źródło: Radio Doxa/ Paweł Brol

Facebook