środa, 22 września 2021

Czas na rozstrzygnięcie EURO 2020. Dla Romana Czerwenki to prawdziwa piłkarska uczta. Część II

 fot. IT

Zagorzały fan futbolu i zarazem zapalony kronikarz właśnie pracuje nad nowym tomem statystyk z EURO 2020. Choć polska reprezentacja dawno pożegnała się z mistrzostwami – On nie odchodzi od telewizora, bo najlepsze rozgrywki dopiero przed nami.

Roman Czerwenka analizuje każdy mecz w najdrobniejszych szczegółach – ile lat miał strzelec, jaką otrzymał kartkę, czy trafił nogą czy główką oraz który to był gol piłkarza w reprezentacji. Zeszyty z tymi dokładnymi statystykami już prawie nie mieszczą się w jego niewielkim mieszkaniu w Ozimku.

Ja na początku zawsze sobie tworzę szkic. Wprowadzam dane mecz po meczu, dzień po dniu. Oczywiście kupuję też prasę. Mam kilka takich tytułów, które kolekcjonuję i z tych gazet wycinam zdjęcia i ciekawostki. Te wszystkie notatki i wycinki trafiają najpierw do koszulek w segregatorze. Jak jest już po turnieju i emocje trochę opadną, to wtedy kupuję nowy zeszyt i zaczynam zabawę - wklejanie, rysowanie i opisywanie. Jeszcze nie wiem gdzie zmieszczę najnowszy tom o Euro!
Roman Czerwenka, fan futbolu z Ozimka
Roman_segregator
Segregator z wycinkami z tegorocznego EURO
Roman_segregator
Segregator z wycinkami z tegorocznego EURO

Jako największych faworytów do zwycięstwa określa Włochów, choć wcześniej wielkie nadzieje pokładał też w drużynie Francuzów.

Jak na pasję Romana spogląda rodzina?

Największy problem tkwi w podziale miejsca na kolekcję pasjonata w domu. Roman Czerwenka ma żonę i dwie córki, dlatego w tej kwestii prowadzone są ostre negocjacje. Przecież każdy chce mieć swoje miejsce w szafie! Żona Anna już wie, że kiedy zaczyna się turniej piłkarski musi usunąć się na bok, bo i tak niczego z mężem nie załatwi. Na szczęście pasję mężczyzny podziela córka Karolina, która z przyjemnością jeździ z tatą na mecze. Wspólnie mają już na koncie 50 spotkań reprezentacji Polski.

Roman_kronikarz_z_Ozimka
Album poświęcony wyjazdom rodzinnym Romana i Karoliny Czerwenków, fot. IT

Być może to właśnie córka Karolina będzie kontynuować kronikę Romana Czerwenki, choć trzeba przyznać – tato zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko. Ta pasja wymaga czasu i dokładności.

Mam np. zeszyty drużyn, czyli wszystkich ekip, które wystąpiły w turniejach finałowych, a w każdym zeszycie każdy zawodnik ma swoją stronę, gdzie jest jego pełne dossier z wykazem rozegranych meczów, zarobionych kar, zmian, datą urodzenia, przynależnością klubową, numerem na koszulce w danym turnieju. Mam olbrzymie akta i na podstawie tego postanowiłem napisać książkę, bo chcę się tym już podzielić.
Roman Czerwenka, fan futbolu z Ozimka

Bo aż szkoda, żeby tymi skrupulatnie zebranymi danymi zapełniać tylko szuflady. Tak naprawdę Roman Czerwenka ma już materiał na całą księgę! Jego biblia sportu liczy już ponad 3 tysiące stron.

Roman_z_Ozimka
Kompendium wiedzy piłkarskiej przygotowane przez Romana Czerwenkę
Każdy turniej jest opisany, każdy jeden mecz jest opisany. W sumie mam przygotowanych 21 tomów. Problem jest niestety w znalezieniu wydawcy. Nie chciałbym, żeby to gdzieś się rozpłynęło.
Roman Czerwenka, fan futbolu z Ozimka
Roman_z_Ozimka
Gotowe tomy "Historii Piłkarskich Mistrzostw Świata" Romana Czerwenki
Roman_z_Ozimka
Stroje drużyn zaprezentowane w jednym z tomów

Seria nosi tytuł „Historia Piłkarskich Mistrzostw Świata”. Każdy tom ma od 120 do 270 stron i zawiera działy: kalendarium, eliminacje, kadry finalistów, turniej, barwy. Roman Czerwenka stworzył istne kompendium wiedzy piłkarskiej dla przyszłych pokoleń i chce się nim podzielić!

Jeśli ktoś z Państwa może pomóc w realizacji marzenia kronikarzowi piłkarskiemu z Ozimka, proszony jest o kontakt mailowy – czerwenka@interia.eu

autor: IT

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Gość w kawiarence

Facebook