Plac Sebastiana 7
środa, 10 sierpnia 2022

Czy rekord ciepła w Opolu zostanie dziś pobity? Jakie konsekwencje niosą za sobą upały?

 fot. ŁK

Na Opolszczyźnie obowiązuje dzisiaj trzeci najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologicznego przed upałami. Prognozy mówią o ponad 37 stopniach. Obowiązuje czerwony alert, którego nie można lekceważyć. To temperatury ekstremalnie niebezpieczne dla naszego organizmu – mówił na antenie Radia Doxa Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Taka pogoda może być groźna dla każdego, bez względu na wiek, dlatego podstawowe zasady bezpieczeństwa powinniśmy zachować jak m.in. picie dużych ilości wody (dorosły człowiek powinien pić od 3 do 4 litrów płynów), nakrycie głowy, a także jeśli to możliwe to w ogóle unikanie słońca szczególnie w godzinach między 11 a 17.

W ostatnich dniach rekordy ciepła zostały pobite w Anglii oraz Niemczech. W Polsce rekordowa temperatura raczej nie zostanie pobita. Przypomnijmy, cały czas rekord to 40,2 stopnia, taka temperatura została odnotowana ponad sto lat temu w Prószkowie. Może jednak zostać pobity rekord temperatur w samym Opolu. Na razie najwyższa odnotowana temperatura w mieście to 37,9, dziś może być jeszcze cieplej.
Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Konsekwencją upałów jest także trudna sytuacja hydrologiczna. Na Opolszczyźnie obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Tak złej sytuacji nie było od początku pomiarów. Rekordowo niskie poziomy rzek szczególnie są odnotowywane w regionie na dopływach Odry.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie Radia Doxa tutaj.

Źródło: Radio Doxa

Facebook