Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Jak klikać bezpiecznie? To podpowiadali eksperci na UO

 foto: IT

Jak nie dać się okraść przez internet, nabrać na podejrzany SMS od kuriera lub wygraną w loterii szczepionkowej? Podpowiadali eksperci w ramach akcji „Bezpieczne klikanie – od przedszkola do seniora”.

Praktycy z dziedziny cyberbezpieczeństwa z Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Krajowej Administracji Skarbowej na przykładach tłumaczyli jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w internecie i jak się przed nimi bronić. Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Opolskim.

Obserwujemy zdecydowany wzrost transakcji oszukańczych, zwłaszcza po rozpoczęciu pandemii. Odkąd coraz więcej czasu spędzamy w cyberprzestrzeni - więcej kupujemy, więcej płacimy - wraz z tym trendem podążają też oszuści, którzy przygotowują coraz więcej akcji związanych z oszustwami w internecie. Metody oszustów są już dobrze znane, ale cały czas ewoluują np. są to wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do fałszywych stron bankowych, coraz więcej jest wiadomości SMS, gdzie oszuści podszywają się pod policję, kuriera, loterię szczepionkową czy zwrot z tarczy antykryzysowej.
Paweł Piekutowski, przedstawiciel Komisji Nadzoru Finansowego
Niestety przestępczość przenosi się do internetu. W tym roku np. do 31 sierpnia mieliśmy 75 rozbojów, natomiast jeśli chodzi o poszkodowanych w internecie to mamy ich setki, a rocznie ok. 2 tysięcy. Królują cały czas wyłudzenia przez portale aukcyjne, gdzie oferowana jest sprzedaż jakiś artykułów.
nadinsp. Rafał Kochańczyk, komendant KWP Opole

Przed budynkiem Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego przygotowano też specjalne stanowiska, na których można było poznać metody pracy poszczególnych instytucji.

stoisko_KAS
foto: IT
pieniadze
foto: IT
stoisko_KAS
foto: IT
stoisko_policja
foto: IT
autor: IT

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook