czwartek, 23 września 2021

Kolejne fundusze na wymianę pieców. Niemal 34 mln złotych

 źródło: Pixabay

Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie kolejnej wymiany przestarzałych i nieekologicznych źródeł ciepła w regionie. Do których gmin trafią pieniądze?

Przestarzałe, węglowe „kopciuchy” muszą iść w odstawkę. To wymóg nie tylko Unii Europejskiej, ale i zwyczajna troska o lepsze powietrze. Opolskie domy mogą ekologiczniej ogrzewać kotły gazowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Nie każdego jednak stać na tak kosztowną wymianę, dlatego przyda się unijne wsparcie.

Skorzystają na tym właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty, ale dotyczy to również budynków użyteczności publicznej i budynków stanowiących zasób gmin. Pieniądze otrzymają przede wszystkim lokalne samorządy i to do nich będą się zgłaszać właściciele mieszkań i budynków, którzy chcą takiej wymiany dokonać.
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego

Dla właścicieli budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych zarząd przeznaczył prawie 6,5 mln złotych. Skorzystają z tego mieszkańcy gmin: Kędzierzyn-Koźle, Jemielnica, Ujazd, Komprachcice, Głuchołazy, Turawa, Prudnik, Grodków, Zawadzkie, Głubczyce, Chrząstowice, Walce, Kolonowskie i Popielów.

19 425 261 zł to kwota przeznaczona na wymianę źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej w gminach: Opole, Biała, Prószków, Popielów, Olesno, Leśnica, Kietrz, Branice, Grodków, powiecie kluczborskim oraz Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych.

Dla budynków i lokali mieszkalnych stanowiących zasób gmin zarezerwowano ponad  8 mln zł. Z tych pieniędzy skorzystają gminy Głuchołazy, Brzeg, Głubczyce, Prudnik, Kluczbork, Gorzów Śląski i Opole.

Lista wszystkich dofinansowanych projektów znajduje się na stronie: Regionalnego Programu Operacyjnego.

źródło: UMWO/IT