środa, 22 września 2021

„Książka za worek śmieci” niebawem w Opolu

 źródło: mat. organizatora

W 16 miastach wojewódzkich, w tym również w Opolu już 18 września odbędzie się wielkie wspólne sprzątanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Książka za worek śmieci”.

Opole po raz pierwszy znalazło się na mapie „Książki za worek śmieci”. W ramach akcji, 18 września sprzątane będą okolice Kamionki Bolko. Ta społeczna akcja sprzątania świata została zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. Uczestnicy mają za zadanie wspólne sprzątanie lasów, brzegów rzeki czy miejskich parków. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki.

Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia.
Anna Jaklewicz, podróżniczka i edukatorka

Żeby wziąć w niej udział należy dołączyć do wydarzenia na Facebooku, w którym zamieszczone są wszystkie niezbędne informacje dotyczące akcji, w tym link do rejestracji.

Na zarejestrowanych uczestników wydarzenia czeka w Opolu 50 książek, a w całej Polsce aż 1000. Otrzymają je Ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział w wydarzeniu i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu. Koordynatorzy wydarzenia oprócz symbolicznych książek, wręczą każdemu rękawice oraz worki, niezbędne do sprzątania w terenie.

Uczestnikiem wydarzenia może być osoba dorosła. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich przeznaczono dodatkową pulę książek.

Gość w kawiarence

Facebook