środa, 22 września 2021

Łoś na Opolszczyźnie? Był widziany pod Dąbrową!

 źródło: Pixabay

Klempa, czyli samica łosia była widziana nieopodal stacji benzynowej pod Opolem i szła w kierunku Dąbrowy. Sytuacja miała miejsce w biały dzień, w sobotę 2 tygodnie temu.

Dotarło do nas takie zgłoszenie, które zupełnie nas nie zdziwiło. Łosi na Opolszczyźnie jest coraz więcej, w kraju tak samo i rozprzestrzeniają się. Widać, że migrują. Z jednej strony bardzo się z tego cieszymy, ale z drugiej przestrzegamy kierowców, żeby ściągnęli nogę z gazu, bo zderzenie z takim kolosem jest o wiele bardziej poważne w skutkach niż chociażby zderzenie z jeleniem.
Jacek Boczar, Nadleśnictwo Opole

Jak mogły przywędrować na Opolszczyznę? Łosie świetnie pływają i przemieszczają się rzekami. W wodzie potrafią osiągnąć szybkość nawet do 6 kilometrów na godzinę, nurkując przy tym na głębokość około pięciu metrów. Potrafią przemierzać znaczne odległości w poszukiwaniu pożywienia.

Co ciekawe on zmierzał w kierunku takiego lasu, który jest dla niego idealny. Tam w tej okolicy są stawy niemodlińskie. Tam jest dużo miejsc, które mogą mu się podobać. We wrześniu zaczyna się bukowisko, czyli okres godowy u łosi i po to, żeby ich populacja rozrastała się jeszcze bardziej one migrują.
Jacek Boczar, Nadleśnictwo Opole

Łoś swoją posturą przypomina konia, więc jak podkreśla Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole, czasami w lesie możemy się zdziwić. W całej Polsce żyje około 15 tysięcy przedstawicieli tego gatunku.

łoś
fot. IT
autor: IT

Gość w kawiarence

Facebook