czwartek, 19 maja 2022

Na ile możemy uwolnić się od rosyjskiego gazu?

 źródło: Układ Sił

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odbył w niedzielę 20 marca wizytę w Katarze, po której powiedział, że Niemcy podpisują umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. Ministerstwo energetyki Kataru podało, że firmy z obydwu krajów zaangażują się w rozmowy na temat długotrwałej współpracy. Tu akurat strony mają trochę czasu, bowiem Niemcy nie posiadają obecnie terminali do przyjmowania gazu skroplonego, ale memorandum w sprawie budowy pierwszego z dwóch planowanych terminali w Brunsbüttel zostało już podpisane.

Niemcy znajdują się ostatnio pod presją, żeby zdywersyfikować i przekształcić swoją politykę gospodarczą, tak żeby móc prowadzić bardziej asertywną wobec Rosji politykę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński oskarża Berlin, że koncentruje się tylko na „gospodarce, gospodarce i gospodarce”. Habeck będąc jednocześnie liderem koalicyjnej partii Zielonych zapowiada, że Niemcy będą uzależnione od Rosji jeszcze do końca roku, ale w przyszłości będą w stanie zrezygnować z zakupów rosyjskiego gazu.

Na ile te zapowiedzi mają pokrycie, poza samą już kwestią czasu potrzebnego do budowy terminali LNG? Niemiecki import gazu w 55% pochodzi z Rosji i stanowi on 1/3 całości unijnych zakupów 26 państw z tego kraju, wartego 285 milionów dolarów dziennie.

Likwidacja tej zależności wymaga jednak szukania alternatywnych źródeł z różnych kierunków, bowiem sam Katar, jak informuje, jest w stanie do 2027 roku ponieść swoją produkcję z 77 milionów do 126 milionów ton gazu skroplonego. W przeliczeniu na miliardy metrów sześciennych te 49 dodatkowych milionów ton to prawie 68 bcm, co stanowi 43% unijnego importu gazu z Rosji (155 bcm za rok 2021). Może pokryć wtedy zapotrzebowanie Niemiec, ale nie pozostałej części Wspólnoty.

 

Cały artykuł dostępny jest na stronie Układu Sił: Na ile możemy uwolnić się od rosyjskiego gazu?

Autor: Jan Wójcik – Układ Sił

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z Układem Sił, magazynem z zakresu geopolityki, stosunków międzynarodowych, historii, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, wojny informacyjnej i tematyki pokrewnej.

Facebook