środa, 22 września 2021

Nowa propozycja Wałbrzyskiej Strefy dla gmin

 autor: IT

“Strefa w każdej gminie, Inwestor w każdej gminie” – tak brzmi hasło zachęcające gminy do ściślejszej współpracy z WSSE Invest-Park. Owocem tego partnerstwa ma być wzmocnienie polskiego kapitału na rynku.

Zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej spotkał się z przedstawicielami gmin w Nysie i w Opolu i przybliżał założenia nowej strategii współpracy.

Ruszyliśmy z programem "Strefa w każdej gminie, Inwestor w każdej gminie”, aby promować projekt Polskiej Strefy Inwestycji. Chcemy ożywić współpracę z gminami i pokazać, że Polska Strefa Inwestycji obejmuje cały kraj. Teraz przedsiębiorca nie musi się przenosić do wcześniej wyodrębnionych stref, może na swoim gruncie ulokować inwestycję.
Artur Siennicki, prezes WSSE Invest-Park

Jak podkreśla Paweł Kurtasz, wiceprezes WSSE Invest-Park w województwie opolskim jest duża grupa inwestorów z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którzy nie wiedzą o tym, że wsparcie strefowe można uzyskać właściwie w każdej lokalizacji. Polska pokryta jest 14 strefami. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje Dolny Śląsk, duży fragment woj. opolskiego i duży fragment również Wielkopolski.

Chcemy za pośrednictwem gmin i banków docierać do sektora MŚP. Chcemy zapoczątkować taki trwały proces współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego ukierunkowany na to, żeby ustawicznie edukować przedsiębiorców, ponieważ pula przedsiębiorców się zmienia i zwiększa. Duże firmy, oczywiście są dla nas bardzo cenne, ale po pierwsze w większości nie dysponują polskim kapitałem a po drugie one znakomicie sobie radzą z tym jak sięgać po pomoc publiczną. A my chcemy równocześnie budować polski kapitał i polskich przedsiębiorców. To jest pewnego rodzaju pociąg - chcemy, żeby oni do niego wsiedli i pojechali nim dalej.
Paweł Kurtasz, wiceprezes WSSE

Jakie trzeba spełnić warunki, żeby dołączyć do strefy? Wystarczy przygotować dokument, w którym przedsiębiorca opisze swój pomysł i może wnioskować o pomoc. W razie problemów WSSE służy darmową pomocą. Firmy, które wejdą do strefy mają szansę na lepszy rozwój, bo zyskają większy kapitał obrotowy.

W przypadku Opola dla małego i mikroprzedsiębiorcy wystarczy zainwestować 2 mln złotych, w przypadku powiatu opolskiego to już 1,2 mln złotych, a w przypadku miast tracących funkcje społeczne, takich jak np. Brzeg to już tylko 200 tysięcy złotych, żeby połowę tej kwoty móc odzyskać w podatku dochodowym na przestrzeni 10 lat. Inwestycja może być na terenie własnym przedsiębiorcy i może być związana z jego bieżącą działalnością.
Paweł Kurtasz, wiceprezes WSSE

Porozumienie dla gmin jest nieodpłatne. Swojego zainteresowania programem nie kryje gmina Kluczbork.

Chcemy rozwijać tereny inwestycyjne w naszej gminie. Jedną strefę inwestycyjną mamy już całkowicie zapełnioną, w tej chwili uzbrajamy drugą, mniejszą. Nie można na tym jednak poprzestawać, bo terenów do wykorzystania pod inwestycję mamy naprawdę dużo. Możliwości inwestowania przez lokalne firmy też się zaczynają pojawiać.
Dariusz Morawiec, zastępca burmistrza Kluczborka

Jak podkreśla zarząd WSSE na razie zacieśnieniem współpracy jest zainteresowanych ok. 50% gmin.

autor: IT

Gość w kawiarence

Facebook