Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Nowe przedszkole na Malince. Wmurowano kamień węgielny

 źródło: UMWO

Przy ulicy Tarnopolskiej w Opolu powstaje przedszkole dla ok. 125 dzieci. Jego budowa nie byłaby możliwa, gdyby nie unijne wsparcie.

Budynek ma mieć około 1100 metrów kwadratowych powierzchni, a obok niego powstanie plac zabaw i ogród. Jak informuje architekt – przedszkole będzie parterowe.

Dzieci będą mieć wrażenie przebywania w ogrodzie. To będzie również zachęcało, aby wychowawcy chcieli przebywać na świeżym powietrzu. Dzieci będą czuć się tak, jakby były cały czas na wakacjach.
Andrzej Zatwarnicki, projektant

Prezydent Opola, marszałek województwa opolskiego, przedstawiciele Urzędu Miasta i wykonawca obiektu właśnie uroczyście wmurowali kamień węgielny pod tę inwestycję. Władze Opola chciały uzyskać dofinansowanie do budowy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale nie udało się i wsparcia udzielił miastu dopiero urząd marszałkowski. Koszt inwestycji to 8 mln złotych, z czego 6 milionów pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wchodzimy w zaawansowaną część budowy nowego centrum integracyjno–przedszkolnego. Mam nadzieję, że takie miejsca jak to, będą zachęcać do tego, żeby rodziło się więcej dzieci. Takie inwestycje zachęcają do planowania swojej przyszłości właśnie tutaj w naszym województwie. Dzięki temu, że miasto realizuje wiele inwestycji, mogliśmy dołożyć kolejny swój wkład do tego projektu.
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
Współpraca buduje, niezgoda rujnuje. Jako stolica województwa mamy poczucie, że sami wspieramy region i takie wsparcie otrzymujemy. To wsparcie opolskich rodzin. Opole to część województwa i cieszymy się z tej współpracy. Opole w ostatnich sześciu latach wydało na inwestycje  1 miliard 100 tysięcy złotych. Wiele z tych projektów udało się dzięki wsparciu ze strony marszałka województwa. Bardzo żałuję, że tego wsparcia odmówił nam rząd. Szkoda, że zabrakło z ich strony pieniędzy na politykę prorodzinną.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola

W nowym przedszkolu na Malince zaplanowano pomieszczenia wspierające integrację dzieci i służące zajęciom sensorycznym i kompensacyjnym. Budynek będzie ogrzewany ekologicznie –  dzięki panelom fotowoltaicznym. Budowa przedszkola ma się zakończyć w wakacje 2022 roku.

teren_pod_przedszkole
źródło: UMWO
kamien_wegielny_pod_przedszkole
źródło: UMWO
źródło: UMWO/IT

Facebook