Wysoki poziomu alkaloidów pirolizydynowych to powód wycofania partii pyłku kwiatowego.
GIS wycofuje ze sklepów kolejny produkt bowiem zawiera on toksyczne substancje.
W badaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w przedmiotowym produkcie. Na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów.
Szczegóły dotyczące produktu:
Produkt – Pyłek kwiatowy
Numer partii: 26/08/2024 08:36 7/1
Data minimalnej trwałości: 26.08.2024
Producent: Gospodarstwo Pasieczne ,,Sądecki Bartnik” Sp. z o.o. Stróże 235, 33-331 Stróże
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:
Producent podjął działania w celu zwiększenia kontroli surowca w zakresie poziomu alkaloidów pirolizydynowych. W ramach działań naprawczych producent rozpoczął procedurę wycofania z rynku oraz poinformował odbiorców kwestionowanego towaru .
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Sączu nadzoruje proces wycofywania prowadzony przez producenta.
Zalecenia dla konsumentów:
Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.
„Alkaloidy pirolizydynowe (AP) to wtórne metabolity roślinne wydzielane przez roślinę w celu ochrony przed roślinożercami. Rośliny zielarskie, które zawierają alkaloidy pirolizydynowe, takie jak: podbiał, lepiężnik i żywokost, są albo zabronione do użytku wewnętrznego, albo ich dawkowanie jest ograniczone w zależności od zawartości alkaloidów. Problem jednak rodzi się w momencie, gdy surowiec roślinny zostaje zakażony innymi roślinami zawierającymi alkaloidy pirolizydynowe. Alkaloidy pirolizydynowe mogą przedostawać się do zbieranych zbóż, ziół, warzyw czy roślin przeznaczonych na kiszonkę. W ten sposób następuje zakażenie łańcucha żywnościowego alkaloidami, które mogą przedostawać się do takich produktów, jak: chleb, ciasta, miody, mieszanki sałat, herbaty ziołowe, suplementy diety na bazie ziół, mięso, jaja, mleko itp”.
Dlaczego te substancje mogą być groźne dla człowieka? Jak piszą naukowcy, działają toksycznie i genotoksycznie, mogą także wywołać zatrucia.
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji