czwartek, 19 maja 2022

Operacja w „rozszerzonej rzeczywistości” w USK Opole

Innowacyjna_Operacja_USK_Opole źródło: USK Opole

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu został przeprowadzony innowacyjny zabieg z zastosowaniem „rozszerzonej rzeczywistości”, a dokładniej przy pomocy obrazów holograficznych, jak w słynnym filmie science-fiction „Star Trek”.

Hologram był widoczny w sali operacyjnej przy użyciu oprogramowania MedApp i specjalnych okularów firmy Microsoft (HoloLens2).

Uzyskaliśmy obrazy holograficzne wnętrza serca, które wykorzystano w czasie przeprowadzenia zabiegu naprawy zastawki bez otwierania klatki piersiowej, za pomocą systemu MitraClip. Unikalność tej operacji polega na tym, że trójwymiarowy obraz holograficzny serca wykorzystano w czasie rzeczywistym, czyli w trakcie naprawy zastawki. Lekarz operujący mógł „zanurzyć” się w struktury serca pacjenta i obracać wirtualne serce za pomocą własnych rąk. Rodzi to ogromne perspektywy wykonywania zabiegów w nowej rzeczywistości, która dostarcza obrazów dotąd niedostępnych w standardowych metodach.
dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych w USK w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.
Zespół_operacyjny_USK
Źródło: USK Opole
Warto wspomnieć, że USK w Opolu jest drugim ośrodkiem na świecie, po wiedeńskim, gdzie wykonuje się zabieg tą technologią z wykorzystaniem obrazowania holograficznego.
CarnaLife Holo to przełomowa technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych medycznych, zapewniająca dostęp do badań w postaci hologramu przez cały czas trwania operacji, co znacznie wpływa na skrócenie czasu zabiegu i tym samym oznacza to wymierne korzyści dla pacjenta, personelu medycznego i szpitala.
Krzysztof Mędrala, prezes MedApp S.A.  

Opisywany zabieg zakończył się sukcesem. Pacjentowi naprawiono zastawkę serca i już następnego dnia zgłosił on poprawę swojej wydolności wysiłkowej.

Odpowiedzialnymi za ten niecodzienny zabieg byli: dr hab. n. med. Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk i Jarosław Bugajski (kardiolodzy); Mateusz Stanisz (anestezjolog); Monika Świderska i Małgorzata Werner (instrumentariuszki); Danuta Radziszewska (pielęgniarka anestezjologiczna); Filip Żuczek (technik RTG). Asystę technologiczną zapewnili Jakub Kasprzak i Kacper Pabianek z MedApp, Tomasz Ogonowski z GE oraz Szymon Dziedzic (firma Abbott).

Jesteśmy dumni, że pionierski zabieg, z wykorzystaniem najnowszych technologii medycznych i wspierających medycynę, został zrealizowany właśnie w naszym szpitalu. Gratuluję całemu zespołowi, kierowanemu przez profesora Jerzego Sachę.
Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Wartym podkreślenia jest fakt, że to nie pierwsze tak innowacyjne przedsięwzięcie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Niedawno prof. Sacha na konferencjach w Orlando w Stanach Zjednoczonych i Londynie prezentował wyniki implantacji pompy wspomagającej pracę serca (Impella) oraz wszczepienia zastawki aortalnej metodą TAVI z dojścia przez tętnicę podobojczykową.

Zespół_operacyjny_USK
Źródło: USK Opole
źródło: USK Opole

Facebook