Opolscy pątnicy doszli na Jasną Górę
Pątnicy 46. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej dotarli w sobotę (20.08) na Jasną Górę. Pielgrzymkę zakończyła Msza Święta na jasnogórskim szczycie, w której uczestniczyło 1600 wiernych.
Pierwsze strumienie opolskiej pielgrzymki wyruszyły 14.08. Opole dołączyło na szlak 15 sierpnia.
Na profilu społecznościowym opolskiej pielgrzymki przytoczone są relacje pielgrzymów podsumowujące tegoroczną edycję:
47 lat temu wyruszyła pierwsza opolska pielgrzymka na Jasną Górę, której inicjatorem był ks. Edmund Cisak (†05 V 2022) proboszcz parafii rzymsko-katolickiej Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu. Pierwszymi pielgrzymami byli jedynie parafianie z Grodźca. Z roku na rok zaczęły dołączać inne parafie i zorganizowane grupy.
To spowodowało, że diecezjalny charakter pielgrzymki, został zainaugurowany dopiero w 1977 roku. W tym czasie liczba pielgrzymujących do Częstochowy wyniosła 500 osób i po raz pierwszy wyruszyła z Opola, sprzed kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Trasa liczyła 108 km. W 1978 roku liczba pątników liczyła już 1500 osób i stale rosła.
Trzy lata później, pielgrzymka liczyła już 7000 osób, a trasa 123 kilometry. W 1985 roku grupa stanowiła 15 tys., a rok później 18 tys., W tym czasie do Opolskiej pielgrzymki dołączały grupy z Kluczborka, Gliwic i Raciborza, łącząc się w m. Zawadzkie. Opolska pielgrzymka wpisała się na stałe w kalendarz. Dokonano kilku zmian organizacyjnych, m.in. zmieniając trasę, która przechodzi przez diecezjalne sanktuaria w Kamieniu Śląskim i na Górze św. Anny.
Źródło: Facebook.com/Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę
Autor: ŁK/PK
Najnowsze artykuły
- Sytuacja w Opolu w związku z zagrożeniem powodziowym [aktualizacja godz. 11:30 -16.09]
- Most w Głuchołazach zerwany!
- Sztab kryzysowy w Opolu. Sytuacja na Odrze pod kontrolą
- OUW: Sytuacja meteorologiczna na Opolszczyźnie [stan na godz. 13:00 -16.09]
- DK 40 na odcinku Głuchołazy - przejście graniczne z Czechami zamknięta