Patroni opolskich ulic. Augustyn Kośny

W dzisiejszym odcinku naszego weekendowego cyklu przybliżymy państwu postać Augustyna Kośnego. Patronuje on jednej z ulic w dzielnicy Śródmieście.
Augustyn Kośny urodził się 27 listopada 1896 w Chróścicach. Szkołę średnią ukończył w Krakowie. Jednak już w 1914 roku po aresztowaniu w Nysie został wcielony do armii niemieckiej, by walczyć w I wojnie światowej. Jednak już rok później zdezerterował i wstąpił do armii generała Hallera, razem z którą przybył do Polski.
Po wojnie rozpoczął studia prawnicze wkrótce zmienione na medyczne, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Brał udział w przygotowaniu 3. powstania śląskiego, w którym też wziął udział, będąc członkiem aparatu sprawiedliwości przy instytucjach powstania.

Po zakończeniu walk pozostał w Niemczech. Kontynuował tam studia. Od 1923 działał w Związku Polaków w Niemczech, w 1924 współzałożył i kierował korporacją studencką – Związkiem Akademików Górnoślązaków „Silesia Superior” Redagował również polskie pisma w Niemczech, takie jak “Katolik Codzienny” i „Nowiny Codzienne”.
Za działalność patriotyczną represjonowany, m.in. więziony w 1926 we Wrocławiu i pozbawiony prawa wykonywania zawodu na Dolnym i Opolskim Śląsku od 1935 roku.

Nie przeszkodziło mu to jednak w obranie doktoratu. Uczynił to w Berlinie w 1935 roku. Pozostał w tym mieście już na stałe. Prowadził tam swoją prywatną klinikę. W tym mieście również zmarł. 25 lipca 1939 nieznani sprawcy prawdopodobnie Gestapo zamordowali go za działalność propolską i prośłąską.
Autor: JZ

Najnowsze artykuły
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika