Powstaje Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej.
ORLEN Synthos Green Energy i Sieć Badawcza Łukasiewicz utworzą Europejskie Centrum Kształcenia Kadr Jądrowych. Równolegle do porozumienia przystąpią inne instytucje, które będą współpracować w zakresie kształcenia kadr w tej dziedzinie. Wszystkie te inicjatywy, wspierane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, pozwolą Polsce w najbliższych latach rozwijać energetykę jądrową w oparciu o wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierów i naukowców.
W dobie transformacji energetycznej jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki jest rozwój zeroemisyjnej energetyki, w tym energetyki jądrowej. Fundamentalnym elementem całego tego procesu jest zapewnienie kształcenia kadr technicznych w tym zakresie. Wymaga to współpracy nauki z biznesem, dzięki której Polska jest w stanie kształcić nie tylko techników, ale także czołowych światowych naukowców zajmujących się energetyką jądrową.
Szef resortu zapowiedział również zwiększenie dotacji dla wszystkich uczelni, które korzystają z Narodowego Centrum Badań Jądrowych jako instytutu badań jądrowych w procesie kształcenia swoich studentów. Głównym celem podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) a Siecią Badawczą Łukasiewicz jest prowadzenie wspólnych działań na rzecz utworzenia Europejskiego Centrum Edukacji Jądrowej (ECKEJ). Współpraca ta obejmuje utworzenie samego centrum i jego dalszy rozwój, a także zagwarantowanie wsparcia ze strony organizacji badawczych wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Utworzenie Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej otworzy perspektywę kompleksowego przygotowania fachowców w tej dziedzinie. Ośrodek będzie szkolić przyszłych inżynierów jądrowych, a także prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie szeroko pojętego przemysłu energetycznego. ECKKEJ umożliwi przyszłym kadrom dla energetyki jądrowej zdobywanie wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. W ośrodku znajdzie się pełnoskalowy symulator reaktora BWRX-300, a więc takiego, który będzie wykorzystywany w blokach jądrowych budowanych przez Grupę ORLEN w Polsce. Dla celów szkoleniowych zostanie odwzorowana także infrastruktura pomocnicza m.in. sterownia SMR-ów czy basen paliwowy. Dodatkowo Centrum zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych specjalistów jądrowych oraz przestrzeń szkoleniową z salami wykładowymi i częścią edukacyjną.
Ministerstwo Edukacji i Nauki stara się sprostać wyzwaniom współczesnego świata, wspierając różne dziedziny działalności zgodnie z dynamicznie zmieniającymi się realiami. Ministerialne wsparcie dotyczy także rozwoju sektora gospodarczego poprzez pomoc w kształceniu przyszłych techników i specjalistów. To oni będą odpowiedzialni za urzeczywistnienie modernizacji Polski, nie w dłuższej perspektywie, ale teraz i w najbliższych latach. Transformacja polskiego przemysłu energetycznego spowodowała otwarcie nowych kierunków na uczelniach technicznych. Na przykład na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechnice Wrocławskiej Ministerstwo zleciło utworzenie nowego kierunku „inżynier jądrowy”. Wspieranie rozwoju edukacji w sektorze energetycznym jest niezbędne, aby w niedalekiej przyszłości wykształcić najwyższej klasy specjalistów oraz wzmocnić polską gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne kraju.
źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji