Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Przyszli lekarze z UO będą zdobywać doświadczenie w 116. Szpitalu Wojskowym

 autor: ŁK

Uniwersytet Opolski zawarł porozumienie ze 116. Szpitalem Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w Opolu dotyczące kształcenia w placówce studentów kierunku lekarskiego. Wiadomo, że chodzi o adeptów 5 i 6 roku studiów.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim rozkwita. Nie tylko cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem studentów z całego kraju, ale stwarza przyszłym lekarzom nowe możliwości.

To dla studentów kolejna możliwość zdobycia doświadczenia. Ten 5 i 6 rok są kluczowe z punktu widzenia celu, do którego oni zmierzają. Nie chcemy być uniwersytetem „fruwającym”, czyli takim, gdzie studenci muszą jeździć po innych miastach, żeby się kształcić. My mamy naprawdę kilka dobrych szpitali w naszym województwie i chcemy skorzystać z możliwości jakie nam dają. Obserwujemy zapowiedzi związane z rozbudową 116. Szpitala Wojskowego, zwłaszcza te dotyczące SOR-u, ale też innych oddziałów. My generalnie chcemy się skupić na tym, aby kształcenie przyszłych lekarzy odbywało się głównie na oddziałach USK, ale mamy świadomość, że w innych szpitalach są oddziały, które nam uzupełnią proces kształcenia klinicznego. Dzisiaj mamy 390 studentów, a za kilka lat będziemy mieć łącznie ponad 900, więc dlatego trzeba szukać dla nich nowych możliwości.
prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego

Jak dodał rektor Uniwersytetu Opolskiego, uczelnia prowadzi rozmowy z kolejnymi szpitalami w Korfantowie i w Kup. Wstępne porozumienie podpisano też z ZOZ-em w Nysie. 116. Szpital Wojskowy w Opolu ma teraz pół roku, aby przygotować infrastrukturę do kształcenia studentów.

Opolszczyzna jest dzisiaj województwem o najmniejszej dostępności lekarzy dla pacjenta. Myślę zatem, że dobrze, że wzięliśmy „byka za rogi” i możemy wykonać kolejny krok by to zmienić. Ta współpraca, którą swoim porozumieniem zaczynają Pan rektor i Pan komendant Śmiałek mnie bardzo cieszy. Przypominam, że lekarze wojskowi ostatnio zdali egzamin z pomocy w pandemii na piątkę. Żołnierze-medycy spisali się na medal. Dzięki porozumieniu sam 116. Szpital Wojskowy zyskuje, bo podnosi to rangę placówki. Szpital będzie wpisany na listę jednostek kształcących klinicznie, co jest bardzo prestiżowe. Mam nadzieję, że zachęci lekarzy do pracy w tej placówce.
Marcin Ociepa, wicemister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej

Jeśli szpital spełni wszystkie wymogi dotyczące dostosowania sal pod edukację studentów medycyny, żacy będą mogli rozpocząć naukę w 116. Szpitalu Wojskowym w przyszłym roku.

autor: IT

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook