poniedziałek, 21 czerwca 2021

Roboty coraz częściej wspomagają opolskie placówki

 źródło: Pixabay

Trzech studentów WSB w Opolu obroniło prace dyplomowe z wykorzystaniem robotów. Maszyny pomogły w projektach badawczych, jako narzędzia wspierające oszczędność czasu pracowników SOR-u.

Za wszystkim stoi program „Wizlink – roboty na uczelniach”, który pomaga automatyzować firmom/placówkom rutynowe czynności, takie jak: wypełnianie formularzy, praca z dokumentami czy kopiowanie i wprowadzanie danych pomiędzy aplikacjami. Robot nie ingeruje w kod aplikacji, z którą kontaktuje się poprzez wyświetlane obiekty. Ponadto Wizlink w ramach jednego scenariusza może korzystać m.in. z baz danych, arkuszy kalkulacyjnych Exela czy usług internetowych.

Roboty okazały się dla studentów WSB w Opolu nieocenionym wsparciem przy obronie swoich prac dyplomowych. W tej historii nie mogło oczywiście zabraknąć koronawirusa. Robot, jako prototyp, został wykorzystany w projekcie, który wspierał oszczędność czasu pracowników SOR-u w codzienności naznaczonej sytuacją pandemiczną. Robot software’owy sprawdzał obecność wyników wymazów PCR w kierunku SARS-COV-2, pobranych u pacjentów SOR-u. Ponadto przesyłał on informacje do systemów informacyjnych szpitala. Studenci oceniają swą pracę przy projekcie w samych superlatywach. Zainteresowanym, którzy wyrażają chęci kształcenia w zakresie robotów cyfrowym, WSB w Opolu oferuje kierunek – inżynieria zarządzania.

Korzystanie z usług robotów nie jest niczym nowym na Opolszczyźnie. Podobne urządzenie od listopada 2020 roku wspomaga pracę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Udostępniony przez firmę Weegree robot humanoidalny, dzięki zaawansowanemu systemowi rozpoznawania mowy, pozwala na bezdotykową obsługę oraz przekazywanie komunikatów. Do obowiązków robota należy m.in. informowanie pacjentów o najważniejszych zasadach funkcjonowania szpitala. Urządzenie ułatwia przekazywanie informacji, ale lista zalet na tym się nie kończy. Robot posiada też zestaw rozrywkowy umilający czas pobytu w szpitalu.

Trudno poddać w wątpliwość tezę, że robotyzacja to przyszłość wielu firm. Każdy dąży do przyspieszenia pewnych procesów, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Patrząc na sprawę nieco szerzej, współpraca First Byte z WSB w Opolu może ułatwić proces rozpowszechniania robotów w mniejszych lub większych firmach. Ponadto kształcenie studentów w tym zakresie może wspomóc funkcjonowanie całego regionu, oferując firmom pracowników o szerokich kompetencjach.

źródło: WSB w Opolu/DW

Gość w kawiarence

Facebook