sobota, 27 lutego 2021

Rusza budowa Centrum Badań i Innowacji w USK

 źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Podpisano umowę na przebudowę dawnej pralni szpitala i utworzenie nowoczesnego centrum badawczego. To oznacza, że Mostostal Zabrze otrzymał zielone światło na rozpoczęcie prac budowlanych.

Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych – Chorobach Sercowo-Naczyniowych i Chorobach Kręgosłupa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu ma być wiodącym ośrodkiem dla kreowania i wdrażania innowacyjnych badań i rozwoju nowoczesnych technologii. Z centrum będą korzystały wszystkie jednostki USK, a w obszarze badawczo-rozwojowym będzie ono współpracowało z wydziałami Uniwersytetu Opolskiego oraz innymi jednostkami naukowo-badawczymi i otoczeniem gospodarczym z regionu, kraju i z zagranicy.

Centrum powstanie w budynku dawnej pralni USK. W przyszłym roku będzie wyposażone w nowoczesne urządzenia medyczne, m.in. 32-kanałowy system do neuromonitoringu, wysokiej klasy ultrasonograf, rezonans magnetyczny oraz tomograf komputerowy, aparaty do badań EKG, echokardiograficznych i usg tętnic obwodowych.

Centrum Badań przy szpitalu w Opolu
zdjęcie archiwalne/ źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
Utworzenie centrum badań i innowacji ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju działalności badawczo-klinicznej w dziedzinie nauk medycznych w naszym szpitalu i regionie. Dotychczas nasi pracownicy prowadzili różne projekty badawcze. Mamy też wychowanków, którzy robili, na podstawie prowadzonych w naszych jednostkach badań, doktoraty i habilitacje, ale powołanie centrum to wejście na wyższy poziom. Dajemy naszym specjalistom możliwość rozwoju zawodowego i naukowego. To będzie też miejsce kształcenia nowej kadry i realizacji projektów o skali ogólnopolskiej czy międzynarodowej.
Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu

Budowa i wyposażenie Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych ma kosztować ponad 30 mln złotych. Szpital pozyskał ten cel 19,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, oraz 2,7 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Prace budowlane, warte 8,9 mln zł, mają potrwać do kwietnia 2022 r.

źródło: USK

Gość w kawiarence

Facebook