Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Ryś w Parku Stobrawskim. To powrót na Opolszczyznę

 Źródło: Pixabay

Zwierzę widziano na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w 2006 oraz dwukrotnie pod koniec zeszłego roku. Pierwszy raz od XVIII wieku!

Ryś eurazjatycki to typowy samotnik, dlatego wypatrzenie go w gęstwinie drzew jest wielkim sukcesem biologów z Uniwersytetu Opolskiego. Tym bardziej, że w opolskich lasach nie widziano go od setek lat. Wszystko zmieniło się w 2006 r., gdy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w swoich materiałach poinformowała o obserwacji rysia na terenie Borów Stobrawskich. W listopadzie ubiegłego roku prowadzący badania naukowcy z UO zaobserwowali rysia kolejny raz na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Miesiąc później drapieżnika zauważył pracownik parku.

Według biologów z Uniwersytetu Opolskiego pojawienie się zwierzęcia w opolskich lasach to wydarzenie bez precedensu. Ryś jest trzecim, po niedźwiedziu i wilku dużym drapieżnikiem, występującym na terenie Polski. Ponadto naukowcy z UO starają się teraz, aby na Opolszczyźnie powstał pierwszy park narodowy. Pojawienie się drapieżnika może ułatwić to zadanie.

Skąd ryś wziął się na Opolszczyźnie?

Ryś może migrować. Występuje naturalnie w czeskich Górach Opawskich, gdzie ze względu na klęskę zamierania (susza + kornik) trwa masowa wycinka świerczyn. Może to zmusić rysia czeskiego do poszukiwania lepszego miejsca do osiedlenia się na stałe. Dla nas jako leśników jest to wyraźny sygnał, że prowadzona przez Lasy Państwowe trwale zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna przyczynia się do restytucji dawno nieobecnych w środowisku gatunków zwierząt i roślin.
Marek Cholewa, Nadleśniczy Nadleśnictwa Opole

Leśnicy podkreślają, że dla przetrwania gatunku należy wprowadzać zróżnicowaną strukturę gatunkową i wiekową lasów. W obrębie jego zasięgu trzeba też mieć na uwadze udział drapieżnictwa rysia. Kluczowe jest także dbanie o właściwy stan siedlisk tych zwierząt oraz ochronę ich integralności i korytarzy ekologicznych.

Ryś jest pod ochroną w całej Unii Europejskiej. Szacuje się, że w Polsce występuje niewiele ponad 200 osobników. Drapieżnik osiedlił się przede wszystkim w Karpatach (około 120 osobników) oraz puszczach: Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej. Zamieszkuje zawsze rozległe lasy, w których łatwo o kryjówkę. Zwierzęta te w ciągu dnia odpoczywają, a nocami polują. Ich ofiarami są sarny, większe ptaki gniazdujące na ziemi, zające, drobne drapieżniki i gryzonie. Co ciekawe, rysie podobnie jak lamparty wciągają ofiarę na drzewo, by inny drapieżnik nie zabrał ich zdobyczy.

Źródło: UO/Lasy Państwowe/SI