Śmigłowce dla ochrony bioróżnorodności
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze 350 milionami złotych projekt pn.: „Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności” realizowany w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”. Dzięki sfinansowaniu ze środków własnych NFOŚiGW Komenda Główna Policji i Państwowa Straż Pożarna zyska dwa śmigłowce wraz z wyposażeniem do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Policji, Państwowej Straży Pożarnej i NFOŚiGW.
Realizowany przez Narodowy Fundusz program priorytetowy „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo” ma na celu powstrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej i krajobrazowej, odtworzenie i wzbogacenie zasobów przyrody oraz skuteczne zarządzanie gatunkami i siedliskami, a także wzmocnienie działań z zakresu edukacji ekologicznej.
Stawiając na wsparcie ochrony bioróżnorodności, a także bezpieczeństwa Polaków, Policja i Państwowa Straż Pożarna zakupi dwa śmigłowce wraz ze specjalistycznym wyposażeniem. W głównej mierze sprzęt posłuży ochronie bioróżnorodności, możliwe będzie m.in. przeprowadzanie akcji gaśniczych wielkopowierzchniowych pożarów, w tym w parkach narodowych oraz ograniczanie skutków zagrożeń powodziowych. Sprzęt posłuży do prowadzenia działań rozpoznawczo-patrolowych i ewakuacyjnych, działań eliminujących zatory lodowe czy działań o charakterze humanitarnym.
Narodowy Fundusz poprzez rozliczne działania wspiera ochronę środowiska naturalnego i bioróżnorodności. Służby mundurowe korzystają z takiej formy wsparcia. W ostatnich latach sfinansowano zakup samochodów gaśniczo pożarniczych, łodzi z modułem pożarowym zarówno dla ochotniczej jak i Państwowej Straży Pożarnej, a także Policji. Dzięki podpisanej umowie śmigłowce wraz z wyposażeniem będą służyć do prowadzenia akcji ratowniczych, przeciwdziałania klęskom żywiołowym i likwidowaniu ich skutków dla środowiska, jak również zapobieganiu skutkom zanieczyszczenia środowiska.
Zasoby Policji i Państwowej Straży Pożarnej stacjonującej na terenie Warszawy, będą wykorzystane do działań na terenie całego kraju. Sprzęt będzie rozdysponowany za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Głównego PSP do działań na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami. Umowa dotycząca projektu została podpisana 9 grudnia 2022 r. przez prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dr Przemysława Ligenzę gen. insp. dr Jarosława Szymczyka komendanta głównego Policji oraz gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka – komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Oprac. AW/ źródło: NFOŚIGW/ zdj. bryg. Karol Kierzkowski KG PSP
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji