Sukces anestezjologów z USK w Opolu

Zespół anestezjologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, pod kierownictwem dr hab. n. med. Tomasza Czarnika, zakończył wieloletni projekt badawczy.
Kaniulacja żył centralnych, bo tego dotyczyły badania, to proces uzyskiwania dostępu do dużych żył okolicy serca w celu podawania leków, przetaczania płynów lub prowadzenia żywienia dożylnego u ciężko chorych pacjentów, leczonych m.in. w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.
Pod kontrolą ultrasonograficzną, z użyciem techniki dynamicznej, porónywano dwa sposoby kaniulacji dużych żył: szyjnej wewnętrznej i pachowej. Dotychczas w praktyce klinicznej metodą najczęściej stosowaną przez anestezjologów była kaniulacja żyły szyjnej wewnętrznej. W efekcie przeprowadzonych badań uzyskaliśmy wiarygodne dowody naukowe na taką samą skuteczność drugiej metody – kaniulacji żyły pachowej z dostępu podobojczykowego. Z pełnym przekonaniem można także powiedzieć, że jest ona tak samo bezpieczna, jak ta dotychczas najczęściej wybierana metoda kaniulacji.
Co warto podkreślić, jest to pierwsza publikacja z Polski opisująca wyniki badania klinicznego w 50-letniej historii amerykańskiego prestiżowego pisma medycznego Critical Care Medicine.
Źródło: Radio Doxa/ Katarzyna Żurawska-Leśków
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji