niedziela, 16 stycznia 2022

Święto Trzech Króli – geneza i tradycje

Figurki Trzech Króli fot.pexels

Święto Trzech Króli jest jednym z najważniejszych w Kościele katolickim. Mistyczna wizyta przybycia do Dzieciątka trzech magów i oddania pokłonu Jezusowi jest różnie obchodzona w zależności od wyznania. 

Nazwa tej uroczystości, czyli  Święto Trzech Króli jest używana potocznie. Poprawna to  Święto Objawienia Pańskiego. Oddaje ona klasyczne rozumienie istoty wydarzenia, jakim była celebracja pojawienia się na świecie Jezusa: przez wizytę Trzech Króli, chrzest w Jordanie, aż po pierwszy cud w Kanie Galilejskiej. 

Kościoły wschodnie kładą nacisk na stare opowiadania na temat przybycia króli do Jezusa. Tradycyjnie wspomnienie tej wizyty było celebrowane podobnie, jak same Boże Narodzenie. Kościół zachodni natomiast największą wagę przywiązuje do świętowania dnia narodzin Chrystusa. Inne wydarzenia są obchodzone oddzielnie i bez większej oprawy. 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że słowo „mag” w starożytności i średniowieczu oznaczało coś innego niż dziś. W tamtych czasach mag to uczony. Bibliści wskazują również na brak podania liczby tajemniczych magów. Tradycja mówi o trzech, lecz jest to owiane pewną kontrowersją. Niektórzy wskazują, że mędrców mogło być czterech lub nawet 12. 

Królowie przynieśli Dzieciątku dary. Było to: kadzidło, złoto i mirra. Ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się dopiero w VII wieku. Wiele osób twierdzi, że napisane przez ministranta kredą na drzwiach C+M+B podczas kolędy, wzięło się właśnie od pierwszych liter imion Trzech Króli. To jednak mit. Litery te są skrótem od „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. 

Od 2009 roku w Polsce zaczęto organizować barwne  Orszaki Trzech Króli. W kolorowych pochodach połączonymi ze wspólnym kolędowaniem biorą udział całe rodziny. 

autor: JZ

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Facebook