Szparagi. Warzywa, które leczą i nie tuczą!
Trwający sezon na szparagi to okazja by korzystać z dobrodziejstw tego wyjątkowego warzywa, będącego ucztą dla podniebienia i źródłem zdrowia.
Ze względu na zawartość witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i innych cennych składników, szparagi są ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Pozytywnie wpływają m.in. na kondycję włosów, skóry i paznokci, poprawiają wzrok, wzmacniają kości i zęby, wspomagają leczenie chorób serca, wątroby, astmy, chorób tytoniowych, a także hamują rozwój komórek nowotworowych i choroby Alzheimera.
O włączeniu szparag do swojego menu powinny pamiętać szczególnie panie. Zawarty w nich kwas foliowy zalecany jest kobietom starającym się o dziecko i będącym w ciąży, z kolei fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy. Atutem szparagów jest także wyśmienity smak i niskokaloryczność, co czyni je świetnym daniem dla koneserów dobrej kuchni, jak i wszystkich dbających o linię.
Na sklepowych półkach dostępne są zielone i białe szparagi – różnica między nimi wynika ze sposobu uprawy. Białe szparagi rosną przysypane ziemią w wyniku czego mają mniej intensywny smak, twardszą skórę i są uboższe w składniki odżywcze.
Trzeba pamiętać, że szparagi to rarytasy sezonowe, którymi możemy się cieszyć od przełomu kwietnia/maja do końca lipca. Opolskie szparagi oferują: Szparagi Steblów w Steblowie, Szparag-ROL w Radziejowie, czy Aspergis sp. z o.o. w Ptakowicach.
Szparagi są warzywem bardzo delikatnym. Należy przechowywać je w temp od 1 do 3°C. Świeżość zachowują jedynie przez kilka dni i aby cieszyć się ich smakiem dłużej konieczne jest marynowanie, blanszowanie lub mrożenie. Dla wszystkich, którzy chcą spróbować tegorocznych szparagów, zamieszczamy przepis na ich ugotowanie.
Jak gotować szparagi?
Przed gotowaniem szparagi należy porządnie wypłukać. Białe szparagi obiegamy z włókien np. za pomocą obieraczki do warzyw. Zielone szparagi nie wymagają już obierania, ale ich twarde końcówki trzeba odciąć lub po zgięciu warzywa – oderwą się nam same.
Następnie wiążemy nasze wiosenne zdobycze grubą nitką i taki „snopek” zanurzamy w wodzie. Do gotowania najlepiej sprawdzi się wysoki garnek. Co warto podkreślić, główki szparagów nie mogą być zanurzone w wodzie, one pięknie się ugotują w samej parze. Do garnka dodajemy łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru.
Zielone szparagi gotujemy około 3 – 4 minut, natomiast białe ok. 7 min. Wyśmienicie smakują z sosem holenderskim lub w towarzystwie sadzonych jajek. Smacznego!
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji