poniedziałek, 21 czerwca 2021

Szparagi. Warzywa, które leczą i nie tuczą!

 źródło: Pixabay

Trwający sezon na szparagi to okazja by korzystać z dobrodziejstw tego wyjątkowego warzywa, będącego ucztą dla podniebienia i źródłem zdrowia.

Ze względu na zawartość witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i innych cennych składników, szparagi są ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Pozytywnie wpływają m.in. na kondycję włosów, skóry i paznokci, poprawiają wzrok, wzmacniają kości i zęby, wspomagają leczenie chorób serca, wątroby, astmy, chorób tytoniowych, a także hamują rozwój komórek nowotworowych i choroby Alzheimera.

O włączeniu szparag do swojego menu powinny pamiętać szczególnie panie. Zawarty w nich kwas foliowy zalecany jest kobietom starającym się o dziecko i będącym w ciąży, z kolei fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy. Atutem szparagów jest także wyśmienity smak i niskokaloryczność, co czyni je świetnym daniem dla koneserów dobrej kuchni, jak i wszystkich dbających o linię.

Na sklepowych półkach dostępne są zielone i białe szparagi – różnica między nimi wynika ze sposobu uprawy. Białe szparagi rosną przysypane ziemią w wyniku czego mają mniej intensywny smak, twardszą skórę i są uboższe w składniki odżywcze.

Trzeba pamiętać, że szparagi to rarytasy sezonowe, którymi możemy się cieszyć od przełomu kwietnia/maja do końca lipca. Opolskie szparagi oferują: Szparagi Steblów w Steblowie, Szparag-ROL w Radziejowie, czy Aspergis sp. z o.o. w Ptakowicach.

Szparagi są warzywem bardzo delikatnym. Należy przechowywać je w temp od 1 do 3°C. Świeżość zachowują jedynie przez kilka dni i aby cieszyć się ich smakiem dłużej konieczne jest marynowanie, blanszowanie lub mrożenie. Dla wszystkich, którzy chcą spróbować tegorocznych szparagów, zamieszczamy przepis na ich ugotowanie.

szparagi
źródło: Pixabay

Jak gotować szparagi?

Przed gotowaniem szparagi należy porządnie wypłukać. Białe szparagi obiegamy z włókien np. za pomocą obieraczki do warzyw. Zielone szparagi nie wymagają już obierania, ale ich twarde końcówki trzeba odciąć lub po zgięciu warzywa – oderwą się nam same.

Następnie wiążemy nasze wiosenne zdobycze grubą nitką i taki „snopek” zanurzamy w wodzie. Do gotowania najlepiej sprawdzi się wysoki garnek. Co warto podkreślić, główki szparagów nie mogą być zanurzone w wodzie, one pięknie się ugotują w samej parze. Do garnka dodajemy łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru.

Zielone szparagi gotujemy około 3 – 4 minut, natomiast białe ok. 7 min. Wyśmienicie smakują z sosem holenderskim lub w towarzystwie sadzonych jajek. Smacznego!

szparagi_na_talerzu
źródło: Pixabay

Gość w kawiarence

Facebook