Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Testy super robota w USK. Pomoże neurochirurgom

 źródło: USK w Opolu

Operuje krócej i dokładniej oraz sprawia, że pacjent szybciej zdrowieje. Robot Excelsius GPS przechodzi testy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Specjalny system komputerowy umożliwia nawigację chirurgiczną z wykorzystaniem obrazów radiologicznych pacjenta. Ścieżkę pracy określa chirurg. Robot w czasie rzeczywistym wyciąga zatem swoje ramie i zgodnie z określoną trajektorią ruchów i z wykorzystanie specjalistycznych instrumentów chirurgicznych, wykonuje zadanie. To zdecydowanie skraca czas operacji.

Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg może tworzyć i zapisywać trajektorie, uzyskiwać do nich dostęp i przeprowadzać ich symulację.
dr hab. n. med. Dariusz Łątka, kierownik Oddziału Neurochirurgii
Robot neurochirurgiczny
źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Zdaniem neurochirurgów z USK, zrobotyzowana chirurgia kręgosłupa jest ogromną zaletą dla pacjentów. Przede wszystkim należy do technik mało-inwazyjnych pozwalających na zmniejszenie utraty krwi, umożliwia zwiększenie precyzji wykonywanego zabiegu i zdecydowanie skraca czas operacji. Dzięki temu pacjent szybciej wraca do sił a ewentualne powikłania są zminimalizowane. Dodatkową zaletą jest redukcja promieniowanie jonizującego na sali operacyjnej, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy chirurgów.

 

robot neurochirurgiczny
źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Testowany robot Excelsius GPS jest jednym z trzech dostępnych w Polsce, a w Europie jest ich zaledwie trzynaście.

źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny/ IT

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook