Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

To będą inwestycje w czyste powietrze w Opolu!

 źródło: UMWO

W opolskim ogrodzie zoologicznym, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i w kilku lokalach mieszkalnych Opola będą zmodernizowane źródła ciepła. Tzw. „kopciuchy” zakończą swój żywot. Zastąpią je nowoczesne technologie, które poprawią jakość powietrza w całym mieście.

W naszym zoo oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym pojawią się instalacje fotowoltaiczne, ale to nie wszystko. Modernizację przejdzie również system ciepłowniczy. Drugim projektem jest z kolei wymiana starych systemów grzewczych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Planuje się utworzenie węzła cieplnego oraz instalację centralnego ogrzewania w 10 budynkach stanowiących własność Miasta Opola. Koszt całej inwestycji wyniesie 18,3 mln złotych, z czego ponad 10,6 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020.

Dyrektor opolskiego zoo o planach ekologicznej rewolucji w ogrodzie wypowiada się wyłącznie entuzjastycznie.

Miejsce to powinno kojarzyć się z przyrodą, czystym środowiskiem i powietrzem. Głównym źródłem ciepła w ZOO była kotłownia węglowa starego typu, która w okresie zimowym przysparzała tylko kłopotów – nie byliśmy w stanie ograniczyć emisji związanej z opalaniem węglem. To rozwiązanie sprawi, że powietrze na wyspie Bolko będzie lepsze. Przełoży się to na całe miasto. Spadnie nam kamień z serca, a nie ukrywam, że to nas mocno „uwierało”. Jednocześnie w okresie zimowym musieliśmy zapewnić ciepło zwierzętom ciepłolubnym
Lesław Sobieraj, dyr. opolskiego zoo

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, dodaje, że podpisanie umów na przeprowadzenie działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Opolu na terenie opolskiego zoo ma wymiar symboliczny.

Miejsce to enklawa zieleni, bujnej przyrody położona w sercu Wyspy Bolko. Kojarzy nam się z „zielonymi płucami Opola”, miejscem relaksu i obcowania z naturą, jednak do tej pory nie do końca tak było. Bardzo cieszę się, że możemy ten proces doprowadzić do finału.
Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego

Umowa w imieniu miasta Opola została podpisana przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.

Ogród zoologiczny cieszy mieszkańców regionu, jest świetnym produktem promocyjnym. Rocznie odwiedza go około 300 tysięcy osób. Mam nadzieję, że przed nami kolejne lata unijnego wsparcia projektów w dziedzinie turystyki czy edukacji ekologicznej.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
źródło: UMWO

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook