czwartek, 19 maja 2022

W Urzędzie Wojewódzkim odznaczono działaczy opozycji antykomunistycznej

 fot. ŁK

Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

- Te odznaczenia to symbol zwycięstwa dobra nad złem. To wyraz docenienia osób, które przeciwstawiły komunistycznemu reżimowi.  I choć nie były to osoby z pierwszych stron gazet, to walczyły o wolną i niepodległą Polskę z pełnym zaangażowaniem i przekonaniem
skomentował Tomasz Witkowski, Wicewojewoda Opolski

Na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych,  Krzyżem Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Adam Cieśliński, który otrzymał odznaczenie za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Swoją działalność opozycyjną zaczął już jako 13 letni chłopiec. Tuż po ogłoszeniu stanu wojennego przez ponad rok wykonywał – na ulicach Opola – mały sabotaż malując antykomunistyczne hasła. Cieśliński był także współtwórcą Młodzieżowej Grupy Niepodległościowej Pokolenie 80-88. 

Ponadto Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN wręczył działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczenia te zostały przyznane z inicjatywy IPN dla osób, których działalność miała szczególny wpływ na przemiany ustrojowe w naszym kraju, a ich działalność została potwierdzona w badaniach Instytutu Pamięci Narodowej.

Odznaczeni: 

  1. Tadeusz Gustowicz 
  2. Antoni Klusik
  3. Krzysztof Kowalewski
  4. Łucjan Krakowczyk
  5. Jacek Kucharski
  6. Marian Olszowski
  7. Joachim Pawliczek
  8. Franciszek Winiarski
  9. Elżbieta Wolnicka w imieniu zmarłego męża Eugeniusza Wolnickiego                                                                                  
  10. Agata Świdrak w imieniu zmarłego męża Jacka Świdraka

fot. ŁK

Facebook