„Wyprawka szkolna” – na co zwrócić uwagę
Wakacje trwają pełną parą, jesteśmy w samym ich środku i kto by zaprzątał sobie głowę sprawami związanymi ze szkołą. Mimo wszystko warto już teraz pomyśleć o niezbędnych zakupach w ramach tzw. wyprawki szkolnej. W tym roku po raz kolejny ruszył program Dobry Start, polegający na dofinansowaniu w kwocie 300 złotych każdego ucznia, który nie skończył 20 roku życia i kontynuuje naukę. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wyprawka obowiązuje do 24 roku życia. Warto w tym miejscu przypomnieć, że tegoroczny nabór ruszył z dniem 1 lipca i potrwa aż do 30 listopada. Wnioski można złożyć przez PUE ZUS, portal Emp@ria MRiPS lub przez bankowość elektroniczną. Warto nadmienić, że pomimo iż dziecko ukończyło 18 roku życia, nie może samo wystąpić o to świadczenie. To rodzice lub opiekunowie prawni składają wnioski i to oni decydują, na jaką formę wsparcia zostaną wydane. Jak podkreślają pedagodzy, warto poznać „wymogi” szkoły stawiane dzieciom, szczególnie w klasach młodszych, co do zeszytów, książek, ćwiczeń czy przyborów szkolnych oraz uczulają, aby przy zakupach nie kierować się ceną, a jakością.
Psychologowie namawiają rodziców, aby wziąć pod uwagę zdanie dziecka i postarać się połączyć zachciankę dziecka z praktycznym zakupem. Nie powinniśmy ulegać zachciankom dziecka, szczególnie tych młodszych klas, bo kierują się emocjami podczas kupowania i kupują „oczami”. Nie należy bagatelizować oczekiwań naszych pociech, ale rozsądnie przekuć je w zakup satysfakcjonujący wszystkich.
W ramach wyprawki niezbędnym jest, aby pierwszoklasista był wyposażony w następujące elementy:
• Tornister (zalecany z twardym stabilnym stelażem, odpowiednio dobrany do wzrostu),
• Zeszyty w trzy linie,
• Piórnik wraz z wyposażeniem,
• Przybory do pisania, rysowania i malowania (farby plakatowe, mazaki, pędzelki),
• Plastelina i bibuła,
• Bloki rysunkowe i techniczne,
• Klej, nożyczki, linijka, gumka do ścierania, korektor, temperówka),
• Śniadaniówka, butelka na wodę lub bidon,
• Strój na WF itp.,
W niektórych marketach już pojawiły się teczki z artykułami szkolnymi, które można zakupić w rozsądnej cenie.
Warto pamiętać, że do kosztów wyprawki nie wlicza się wydatku na podręczniki szkolne do przedmiotów obowiązkowych, które są finansowane z budżetu państwa. O środki wnioskujemy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak czytamy na stronach ZUS, pierwsze wypłaty ruszyły 18 lipca. Wypłacono już 2,5 mln świadczeń. Według szacunków ZUS wyprawkę szkolną dostanie w tym roku około 4,4 mln dzieci, a łączny koszt wyniesie 1,32 mld zł.
Pytania i odpowiedzi związane z programem Dobry Start znajdziecie Państwo na stronie:
https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi-dot-programu-dobry-start
Autor: PK
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji