środa, 6 lipca 2022

Już teraz zabezpiecz swój ogródek działkowy!

 źródło: KWP Opole

Po zakończonym sezonie opustoszałe opolskie ogródki działkowe stają się nie lada pokusą dla złodziei liczących na łatwy łup. W celu uniknięcia tak nieprzyjemnego doświadczenia opolska policja przygotowała wskazówki dotyczące ochrony swojego mienia. Jak podkreślają, warto już teraz zadbać o właściwe zabezpieczenie.

Obecnie trwają ostatnie prace porządkowe na ogródkach działkowych, po czym pozostawione czekać będą do następnego sezonu. Przy tak długim okresie nieobecności na swojej posesji warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenia. Gdy dostęp do ogródka i mieszczących się tam przedmiotów będzie zbyt łatwy – można spodziewać się tam odwiedzin nieproszonych gości. Często straty spowodowane włamaniem i wiążącymi się z tym zniszczeniami przekraczają wartość drobnej rzeczy, która jest przedmiotem kradzieży.

W trosce o mieszkańców opolska policja przygotowała kilka wskazówek jak uchronić się przed taką stratą majątkową:

1) Przede wszystkim nie powinniśmy zostawiać żadnych wartościowych przedmiotów lub tych łatwo palnych (butli gazowych, piecyków). Jeśli nie ma możliwości ich przechowania w domu, policja sugeruje, by nie pozostawiać ich w widocznym miejscu;

2) Kolejną ważną wskazówką jest, aby wartościowe przedmioty uwiecznić w trwały sposób, najlepiej poprzez zrobienie dokumentacji fotograficznej i specyficzne oznaczenie sprzętów.

3) Wzmocnione drzwi do altanki znacznie ułatwią dbanie o bezpieczeństwo. Warto zamontować atestowane zamki w drzwiach i jeśli jest ku temu taka sposobność, to warto założyć też kraty na okna.

4) Zdaniem stróży prawa bardzo istotne jest, by wybierać się na spacery i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Apelują również, by nie zapominać i zwracać uwagę również na sąsiednie działki.

5) Podczas pobytu na działce powinno się zwracać uwagę na osoby kręcące się bez celu w okolicy – jest to powszechnie znany przez policję sposób zbierania informacji przez złodziei.

6) Ostatnią ważną radą opolskiej policji jest to by o bezpieczeństwo na działkach dbać wspólnie z sąsiadami – warto się poznać, wymienić telefonami i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sytuacje.

źródło: KWP Opole

Facebook